тел. +30972518259 м. Самбір, вул. Завокзальна, 1А

Самбір Граніт

Мармур

Мармур (рос. мрамор, англ. marble, нім. marmor) — карбонатна дрібно-, середньо- та крупнозерниста метаморфічна гірська порода, що утворилася внаслідок перекристалізації вапняку або доломіту.

В перекладі з грецької — мармур — сяючий камінь.

Складається головним чином з кальциту, інодi з домішками доломіту. Колір білий. Мармур з домішками — рожевого, жовтого, сірого й чорного кольорів. Твердість 3. Густина в залежності від домішок від 1900 до 2800 кг/м3; опір стисненню 100—250 МПа; опір зламу 10-30 МПа; водопоглинання 0,15-0,50%; пористість не більша за 1%. Найбільшою міцністю і найкращою поліровністю відрізняються дрібнокристалічні М. із зубчатим зв'язком зерен. М. відрізняються винятковою різноманітністю забарвлення і малюнка. Особливо ціняться білі однорідні відміни (статуарний, скульптурний М.) завдяки здатності пропускати світло на певну глибину і створювати відтінки.

 

Мармур широко використовують для скульптурних робіт, для виготовлення електричних щитків, як облицьовувальний матеріал у будівництві тощо. В хімічних лабораторіях його застосовують для добування вуглекислого газу. В давнину з мармуру призвичаїлися виробляти вапно для будівництва.

Мармур буває забарвлений домішками в найрізноманітніші кольори: білий, рожевий, сірий, червоний, чорний тощо. Легко піддається механічній обробці.

За кордоном найбільшою популярністю користуються М. Італії. В Апуанських Альпах, розміщуються товщі глибокометаморфізованих юрських карбонатних відкладів, де всі вапняки перетворені в білі і кольорові М. Кращий у світі М. добувається в Карраре (понад 400 дрібних кар'єрів і найбільший у світі механізов. кар’єр). 80% світового мармуру знаходиться в Туреччині.

В Україні М. є на Закарпатті, на Донбасі, в Криму. Добувають М. в осн. в кар'єрах, рідше підземним способом. Для одержання монолітних блоків використовують каменерізні машини, канатні пилки, врубові машини, буроклиновий спосіб. З давніх-давен М. використовують у скульптурі та для архітектурного оздоблення споруд.

В сучасній Греції у 2008 р. на острові Тінос, що в Егейському морі, створено музей виробів з мармуру. До створення музейного закладу залучили приватний капітал.

Експозицію складено з мармурових виробів від Стародавньої Греції до сьогодення. Острів Тінос обрано не випадково. Тут здавна розташовані кар'єри по видобутку мармуру. Особливістю місцевих покладів є його різнобарвність. Особливо уславився мармур з острова Парос, що неподалік від Тіноса. Пароський мармур чисто білий, іноді з напівпрозорістю. Саме з Пароського мармуру вироблені